История на ЧПГИТКН към ТУ - Варна

През 2016 год., Академичното ръководство на ТУ – Варна обсъди съвместно с представители на различни бизнес организации във Варна и Регионално управление на образованието, състоянието на професионалното образование в област Варна, както и в съседните й Шуменска и Добричка област. В резултат на направения анализ, бяха направени следните изводи:

1. Увлечени от модни течения, младежите избират една или две области на професионално образование. В близкото минало това беше икономиката, а в момента - компютърните науки. Представената тенденция води до насищане със специалисти на дадена област и недостиг на специалисти в други, необходими на промишлеността професионални области.
  2. Липсата на кандидати за определени специалности, принуди управата на професионалните гимназии да освободят преподавателите, които осигуряват обучението и прекрати развитието на материално-техническата база за тях. Начина на финансиране наложи тенденцията, когато се появяват единични кандидати, те да бъдат ориентирани към специалности, предпочитани от повече ученици.

Съзнавайки важността за осигуряване на промишлеността с необходимите кадри Академичният съвет на ТУ - Варна на заседанието си на 19. декември 2016г. взе решение за представяне на предложение към Министерството на образованието и наука, като финансиращ орган, за откриване на „Частна професионална гимназия по инженеринг, технологии и компютърни науки“ при Технически университет – Варна. Основна цел на новосъздадената институция е да се обучават ученици в специалности, необходими на промишлеността, и от които завършилите абитуриенти е възможно да задълбочат своите знания в последващите степени ОКС :Бакалавър" и ОКС "Магистър" в ТУ- Варна. ТУ - Варна разполага с квалифициран преподавателски състав и материално-техническа база за реализиране на образование на необходимото образователно и научно ниво.

Със заповед № ПД 14-41/25.05.2018г. на Министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и Удостоверение № 217 ЧПГИТКН към ТУ-Варна бе вписана в регистъра на институциите в системата на предучилищното и училищното образование. Получихме право да обучаваме в 25 специалности в професионалните направления, в които Университета обучава студенти.

През първата 2018/2019 и втора 2019/2020 учебни години интереса към гимназията бе голям. Общият брой на учениците към 30 юни 2020г. бе 95. Министърът на образованието и науката издаде Заповед № РД-14-70 на 29 ноември 2019 г., с която се открива „Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи“ – гр. Варна, със седалище и официален адрес: ул. Студентска № 1, Технически университет – сграда Учебен корпус, община Варна, област Варна, институция изцяло финансирана от държавата. Новоформираната „Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи“ – гр. Варна се явява приемник на „Частната професионална гимназия по инженеринг, технологии и компютърни науки“ , функционираща на същия адрес и сграда, на територията на ТУ-Варна.

След завършването на учебната 2019/2020г. учениците от Частна професионална гимназия по инженеринг, технологии и компютърни науки бяха прехвърлени в новосъздадената държавна гимназия. За учебната 2020/2021 година, в ново формираната гимназия бяха приети 105 ученици в 5 специалности, при значителна конкуренция и висок бал.

Интересът към Професионалната гимназия сред варненската общественост непрекъснато расте, поради иновативния подход при обучението на учениците в сътрудничество с преподаватели от две висши учебни заведения: ТУ-Варна и ИУ-Варна.

Линк към Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи: https://itpg-varna.bg/